Dr. Ömer Selim ALAN
ZONGULDAK BELEDİYE BAŞKANI
Biyografi Mesajı Fotoğraflar
Başkanın Sosyal Medya Hesapları

Metropolitan Belediyeler Birliği'nden Kamuoyuna Bildiri

13 Ağustos 2022

Metropolitan Belediyeler Birliği'nden Kamuoyuna Bildiri

 

Belediye Başkanımız Dr.Ömer Selim Alan'ın başkanlığını yürüttüğü Metropolitan Belediyeler Birliği'nin kamuoyuna yönelik yayımladığı ortak bildirisinde kaçak su kullanımına yönelik yapılacak ihbarların bir vatandaşlık görevi olduğu hatırlatıldı.

İçme ve kullanma suyu ihtiyacını Ulutan Barajı'ndan karşılayan birliğe üye olan (Zonguldak, Kozlu, Kilimli, Çatalağzı) ve üye olmayan (Gelik, Muslu) tüm belediyelerin katıldığı ortak bildiride şu ifadelere yer verildi: 

'Metropolitan Zonguldak Belediyeler Birliği'ne bağlı Ulutan Barajı İçmesuyu Arıtma Tesisi, üye belediyeler (Zonguldak, Kozlu, Kilimli, Çatalağzı) ile Gelik ve Muslu belde belediyelerinde yaşayan yaklaşık 180.000 kişinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılamaktadır .

Su kaynakları etkin ve verimli kullanılmadığı takdirde Türkiye’nin 2030'lu yıllar itibariyle su sıkıntısı çeken bir ülke konumuna gelmesi muhtemeldir. Su tüketiminde hızla artan talep ve değişen iklim koşulları nedeniyle dünyanın birçok bölgesinde kuraklık etkileri yaşanmakta ve buna bağlı olarak da su kayıplarının azaltılması ve kontrolü hayati önem taşımaktadır.

Yaşamın en temel ögelerinden olan suyun; temiz, güvenilir ve ucuz bir şekilde halkımızın kullanımına sunmak , su kaynaklarını etkin ve verimli kullanmak adına birliğimizden su temin eden üye ya da üye olmayan tüm belediyelerimizin içmesuyu kayıp -kaçakları ile yaptığı mücadelenin yanı sıra vatandaşlarımızın da özellikle kaçak su kullanımı ile ilgili ahlaki ve vicdanı açıdan daha duyarları olmaları gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki kaçak su kullananlar birçok kişinin hakkına girmekte olup topluma zarar vermektedirler. kaçak su kullanımı ile ilgili yapılacak ihbarların bir vatandaşlık görevi olduğu hususunu da ayrıca belirtmek isteriz.'